2024.04.19. - Emma

Terjed a Dengue-láz

Terjed a Dengue-láz
A Karib-térségbõl, Közép-Amerikából és Dél-Ázsia központi területeirõl hazatérõ utazók lázas megbetegedéseinek hátterében általában a Dengue-láz áll. A betegség gyakran elõfordul a trópusi és szubtrópusi régióban.

A megbetegedést 4 hasonló vírus okozza (DENV-1, 2, 3, és 4), a kórokozó a fertõzött szúnyogok csípésével kerül az emberi szervezetbe.A betegség tünete a magas láz, erõs fejfájás, szem mögötti fájdalom, izom- és ízületi fájdalom, hányinger és hányás.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A megbetegedés általában enyhe lefolyású, de bizonyos esetekben igen súlyos vérzéses láz alakulhat ki, mely kezelés nélkül végzetes is lehet.

A fertõzések zömét városi területekrõl jelentették, de a szúnyogok a vidéki térségekben is hordozhatják és terjeszthetik a kórt.

Afrika

A Dengue-láz egész Afrikában elõfordul, és általában nem jelentik a hatóságoknak az eseteket. A diagnózis gyakran hazaérkezés után születik. Nem ritka, hogy az utazó olyan országból érkezik haza betegen, ahol hivatalosan nem fordul elõ a Dengue-láz.

Jelenleg az alábbi területeken tapasztalható Dengue-láz aktivitás:

Mayotte szigetén 2010 márciusa óta 75 esetben fordult elõ a megbetegedés, és további 31 esetben kérdéses a diagnózis. A helyzet stabil, de a vírus terjedése folyamatos. A közeledõ esõs évszak várhatóan ront majd a helyzeten.

Reunion szigetén 2010. december 1-ig 17 betegrõl bizonyosodott be, hogy fertõzött, és 37 esetben valószínûleg szintén ez a betegség állt a tünetek hátterében. Az elsõ esetben 15 alkalommal, a második esetben 10 alkalommal a betegséget behurcolták.

A Zöld-foki-szigeteken 2009-ben több mint 21.000 esetben vélhetõen Dengue-lázzal fertõzött beteget jelentettek, közülük 6 ember meghalt. A szomszédos Szenegálból az ENSZ szakemberei közel 60 megbetegedést jelentettek.

Európa

2010 szeptemberében a Francia Egészségügyi Minisztérium jelentett két olyan esetet, amikor az õshonos dengue vírus terjedést figyeltek meg. Mindkét eset Nizzában történt. A francia hatóságok kiemelt figyelemmel kísérik a szúnyogokat, mint vírusközvetítõket, és mindent megtesznek azért, hogy megelõzzék a betegség továbbterjedését.

Csendes-óceáni régió

A Dengue-láz õshonos a régió déli részén, ahol gyakoriak a járványok. Az utazók mindig nagy kockázatot vállalnak, amikor fertõzött területre látogatnak. Malajzia, Fülöp-szigetek, Szingapúr, Thaiföld és Vietnám emelkedõ esetszámot jelentett az elmúlt esztendõben. Az ausztráliai Észak-Queensland, ahová általában az utazók hurcolják be a vírust, szintén jelezte a kórokozó jelenlétét.

Amerika és a Karib térség

Közép- és Dél-Amerika legtöbb állama, valamint a Karib-térség is jelentett dengue aktivitást. 2010-ben szokatlanul gyakoriak voltak a megbetegedések. Szeptember elejéig együttesen 1.432.410 esetrõl adtak hírt.

Kimondottan nagy a fertõzés kockázata Brazíliában, Kolumbiában, Costa Ricán, Dominikán, El Salvadorban, Francia Guianában, Guadeloupén, Guatemalában, Hondurason, Martinique-en, Mexikóban, Nicaraguában, Puerto Ricoban, és Venezuelában. Néhány megbetegedést jelentettek a floridai Key Westbõl is, ahol a Dengue-láz egyébként csak ritkán fordul elõ.

Közel-Kelet

2010 során folyamatos aktivitást jelentettek a Közel-Keletrõl, gyakran olyan, a turisták által is kedvelt területekrõl, mint a szaúd-arábiai Jeddah.

Az utazók csökkenthetik a fertõzõdés veszélyét, ha megpróbálják kivédeni a szúnyog csípését. A Dengue-lázat terjesztõ szúnyogok általában pirkadatkor, vagy alkonyatkor támadnak. Felhõs idõben azonban gyakorlatilag a nap bármely szakában elõfordulhat, hogy megcsípnek a fertõzött szúnyogok.