2024.04.18. - Andrea, Ilma

Újinfluenza - A szájmaszk és a kézfertõtlenítés a felére csökkenti az újinfluenza kockázatát

Újinfluenza - A szájmaszk és a kézfertõtlenítés a felére csökkenti az újinfluenza kockázatát
A szájmaszk és az alkoholos kézfertõtlenítõ alkalmazása akár felére csökkentheti az újinfluenza kockázatát - hangsúlyozzák amerikai kutatók, akik a vizsgálat eredményeirõl a Journal of Infectious Diseases címû járványtani szaklapban számolnak be.

A Michigani Egyetem kutatói 1437, kollégiumban lakó egyetemi hallgatót három csoportra osztottak, attól függõen, hogy hol volt a szállásuk.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az elsõbe sorolt diákok naponta néhány órán át viselték a szájmaszkot és rendszeresen alkalmaztak alkoholos kézfertõtlenítõt, a második csoport tagjai csupán gézmaszkot viseltek, a többiek pedig a kontrolcsoportot alkották.

A vizsgálat azt követõen kezdõdött, hogy a campuson diagnosztizálták az elsõ újinfluenzás esetet, ám a kutatók a következõ két hétben még további résztvevõket verbuváltak. Ebben az idõszakban a három csoport megbetegedési mutatói között még nem volt eltérés, amit a tudósok azzal magyaráznak, hogy a járvány épphogy elkezdõdött.

A továbbiakban azonban arra derült fény, hogy az elsõ csoport tagjainál, akik egyaránt viseltek szájmaszkot és használtak kézfertõtlenítõt, 35-51 százalékkal csökkent a megbetegedés valószínûsége a kontrollcsoporthoz viszonyítva.

Mint a vizsgálatot irányító Allison Aiello kifejtette, a kutatás során olyan nem gyógyszeres módszereket kerestek, amelyek csökkenthetik a fertõzés veszélyét. A H1N1 okozta járvány során lassan érkezett az oltóanyag, és korlátozott mennyiségben álltak rendelkezésre a vírusellenes készítmények.

"A nem gyógyszeres eljárások, olyanok, mint a szájmaszk viselése és a kézhigiénia, a jelek szerint fontos szerepet tölthetnek be a pandémia (világjárvány) elleni küzdelemben - hangsúlyozta Aiello, aki szerint a családok is alkalmazhatnák ezeket a védekezési módszereket. - Az emberek általában csak akkor gondolnak a megelõzésre, amikor családtagjaik közül valaki már megbetegedett, illetve a többiekben, noha maszkot öltenek, már lappanghat a kór".