2024.03.29. - Auguszta

Csali molekulák a rákos daganatok önmegsemmisítésére

Csali molekulák a rákos daganatok önmegsemmisítésére
Párizs - A sugárkezelésnek ellenálló rákos sejtek becsapására alkalmas, és azokat önmegsemmisítésre késztetõ molekulákat állítottak elõ francia kutatók - a felfedezés növelheti a daganatos betegségek kezelési hatékonyságát.

A sugárkezelés és a kemoterápia célja a rákos sejtek elpusztítása. Az egyik legrombolóbb módszer a sejtszaporodás megakadályozására az örökítõ anyag károsítása: például a DNS-ben a besugárzással okozott törésekkel elõidézhetõ a daganatos sejtek apoptózisa, a programozott sejthalál.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az így okozott kár nem mindig elég ahhoz, hogy meginduljon a rákos sejtekben az "öngyilkosság": egyes daganatos sejtek továbbra is képesek regenerálódni, ellenállóvá válnak a kezeléssel szemben.

Marie Dutreix, a párizsi Curie Intézet munkatársa által vezetett kutatócsoport olyan molekulákat hozott létre, amelyek becsapják a rákos sejteket, elhitetve velük, hogy a valóságosnál sokkal nagyobb károsodást szenvedtek.

A Dbait névre keresztelt molekulák kis DNS-szakaszok, amelyek a rákos sejtek DNS-e két szálának törését mímelik. "A csalik blokkolják a sejtek regenerálódási funkcióit" - magyarázta Marie Dutriex. A sugárkezelés okozta molekuláris sérülések, amelyek egyébként észrevétlenek maradnának, a csalik révén kétségbeesett helyzetet okoznak: a burjánzó sejtek számára nem marad más, mint az öngyilkosság.

A csalik egereknél már bizonyítottak - mondta Marie Dutriex, akinek kutatásáról a Clinical Cancer Research címû amerikai szakfolyóirat a hét végén számolt be.

A Dbait-terápiával a rákos sejtek pusztulása okozta szövetelhalás a daganatos rész 75-100 százalékét érinti, szemben a csak sugárkezelés alkalmazásával elért 35-50 százalékos aránnyal. A csaliknak ezenkívül nem mutatkozott káros mellékhatása az egészséges sejtekben - mutatott rá Dutrieux.

A francia kutató elsõsorban a melanomával (bõrrákkal) és az agydaganattal foglalkozott, amelyek leginkább ellenállóak a kezeléssel szemben.

Az egyik agytumorfajta, a glioblasztóma esetében a koponyába, míg melanoma esetében a bõr alá injekciózzák a csali molekulákat néhány órával a sugárkezelés elõtt. A legfontosabb az, hogy a molekulák eljussanak a daganatos sejtekhez - mutatott rá Marie Dutreix.

A kutatók azt is remélik, hogy a csalikkal csökkenthetõ lesz a sugárkezelés adagja, ez utóbbi ugyanis gyakran a környezõ egészséges sejteket is roncsolhatja. A sugárkezelés után a kemoterápiára is kiterjesztik az új kutatást.

A Dbait-molekulák fejlesztésével és a klinikai teszteléssel a Curie Intézet erre a célra létrehozott biotechnológiai cége, a DNA Therapeutics foglalkozik.