2024.03.29. - Auguszta

Gyógyszert a pontos helyre - mikrokapszulában

Gyógyszert a pontos helyre - mikrokapszulában
Brüsszel - A gyógyszer célzottan, csak a beteg testrésznél fejti ki hatását, másutt nem károsítja a szervezetet, s jóval kevesebb a mellékhatás - ezt ígéri az az új módszer, amelyet a Philips cég fejlesztett ki, s amelyrõl a Le Soir címû belga lap számolt be minapi számában.

Az új találmány lényege az ultrahang alkalmazása. A gyógyító vegyületet mikrokapszulákba (egészen apró kis gömbökbe) rejtik, ezeket befecskendezik a megfelelõ érbe, s a véráram szállítja el a megfelelõ helyre.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kapszulák útját ultrahangos készülékekkel folyamatosan követik, s amikor a megfelelõ helyre ér, egy speciális impulzussal szétrobbantják a kapszulát, hogy a gyógyszer ott, a beteg sejteknél fejtse ki hatását. A szervezet többi részét így megkímélik, vagy legalábbis a vegyület csak nagyon kis mennyiségben juthat el máshova, ami óriási könnyebbség lenne például a kemoterápiával kezelt rákos betegeknél.

A mikrokapszulák használata önmagában nem újdonság. A jelenlegi klinikai gyakorlatban gyakran alkalmaznak ilyen kis gömböket például visszatükrözõ anyagként (azt mutatva ki, hogy a kapszulákat szállító vér hogyan áramlik az erekben.) Ezekben az esetekben azt használják ki, hogy a speciális anyaggal burkolt kis gömbök sokkal jobban visszatükrözik az ultrahangot, mint a vér, vagy a lágy szövetek.

Az orvosságbejuttatás új technológiája azonban jelentõs elõrelépést jelent. A kis kapszulák a legkisebb vérerekbe is be tudnak jutni, mivel kevesebb mint 5 mikron nagyságúak, a méter 5 milliomod részét sem érik el - vagyis akkorák, mint egy vörös vérsejt. Arra kellett megoldást találni, hogy ezeket a kapszulákat miként töltsék meg a gyógyító vegyülettel, s ha célhoz értek, miként fókuszálják úgy az ultrahangot, hogy az a gömböket szétrobbantsa. A kutatók mind a két kihívást megoldották, így az Egyesült Államokban már megkezdõdhettek az elsõ, még a klinikai használatot megelõzõ kísérletek.