2024.03.29. - Auguszta

Laboratóriumban növeszthetnek fogat

London - Amerikai tudósok azonosították a gént, amely a fogzománc képzõdéséért felelõs. Véget érhet a fogtömések korszaka, ha laboratóriumban pótolhatják a sérült fogzománcot, mely természetes úton nem termelõdik újra - közölték oregoni kutatók.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratának legutóbbi számában az oregoni állami egyetem kutatói számolnak be egérkísérleteikrõl, melyekben kimutatták, hogy a Ctip2 jelû gén kapcsolatba hozható a fogzománc keletkezésével.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A gént több más feladattal is összefüggésbe hozták már korábbi kutatások: szerepet játszik az immunválaszban és a bõr, valamint az idegek kifejlõdésében.

Chrissa Kioussi vezetõ kutató elmondta, hogy a Ctip2 az elsõ olyan tényezõ, amelyrõl bebizonyosodott, hogy szabályozza a fogzománcot kiválasztó sejtek érését. Ha sikerülne a gyakorlatban is szabályozni a gén mûködését, mesterséges fogakat hozhatnának létre.

A fogak belsõ, puhább anyagát korábbi állatkísérletekben más kutatók már elõállították. A felfedezés emberi alkalmazásáig azonban még számos további tanulmányra van szükség...