2024.04.23. - Béla

Egy nõbeteg arcának 80 százalékát ültették át az USA-ban

Az Egyesült Államokban ez volt az elsõ ilyen jellegû mûtét, a világon pedig eddig a negyedik regisztrált sikeres beavatkozás. A mûtétet az elmúlt hetekben végezték el egy betegen, akinek arca egy traumás sérülés következtében torzult el.

A kórház nem hozott nyilvánosságra több adatot a páciensrõl. Az arcátültetés azért számít ellentmondásos beavatkozásnak, mert súlyos kockázattal jár, és fõként a beteg életminõségének javítása érdekében végzik, nem az élete megmentése céljából.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kockázatok közé tartozik az átültetett szövet kilökõdése és a kilökõdés elleni gyógyszerek okozta szövõdmények, amelyeket a betegnek élete további részében végig szednie kell. Francia orvosok hajtották végre az elsõ arcátültetést 2005-ben egy 38 éves nõbetegen, Isabelle Dinoire-on, akit egy kutyatámadás torzított el.

2006-ban egy kínai férfi vetett alá magát arcátültetésnek, melynek során artériákat és vénákat is csatlakoztattak, és az orrát, ajkát és arcüregét is korrigálták. A 30 éves gazdálkodót egy medve támadta meg, miközben elkóborolt birkáját kereste. 2007-ben egy

29 éves francia férfit mûtöttek meg, akinek genetikai rendellenesség okozta neurofibromája, azaz arctumora volt. A tumor olyan nagy volt, hogy a beteg nem tudott rendesen enni és beszélni.

A Cleveland klinika lett az elsõ kórház az Egyesült Államokban, amely négy évvel ezelõtt jóváhagyta az eljárást. Maria Siemionow, a klinika plasztikai sebészeti kutatóosztályának igazgatója végezte el a mûtétet egy héttagú orvoscsoporttal együtt.

Siemionow széleskörû kutatásokat végzett laboratóriumi patkányokon az arc- és végtagátültetés területén. Az arcátültetés során donorszövet felhasználásával korrigálják az égés, tumor, fejlõdési rendellenesség vagy trauma (például autóbaleset) okozta súlyos arctorzulást.