2024.03.29. - Auguszta

Tévesen diagnosztizált asztmás betegek Kanadában?

Tévesen diagnosztizált asztmás betegek Kanadában?
Az asztmás kanadaiak egyharmadát valószínûleg tévesen diagnosztizálta asztmásnak orvosuk, olvashatjuk egy megjelent tanulmányban. A cikk a fejlett országokban a nem megfelelõen elvégzett vizsgálatokat okolja az asztmás esetek számának ugrásszerû növekedéséért.

„Az eredmények azt sugallják, hogy a fejlett országokban, így Kanadában is túldiagnosztizálják az asztmát.” Ezek szerint világszerte emberek milliói szedik a költséges gyógyszereket és változtatnak életmódjukon feleslegesen.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

„Az orvosuk által asztmával diagnosztizált emberek közel harmada valójában nem is asztmás” – állítja a Canadian Medical Association Journal (CMAJ) folyóiratban megjelent tanulmány.

Ezek szerint világszerte emberek milliói szedik a költséges gyógyszereket és változtatnak életmódjukon feleslegesen, hogy kezeljék ezt a krónikus betegséget, amely során az allergénekre, hideg levegõre, testmozgásra vagy érzelmi stresszhelyeztre a légzõrendszer hirtelen szûkülettel reagál.

1980 és 1994 között az asztma elõfordulása Kanadában és az Egyesült Államokban 75 százalékkal nõtt. 2005-ben a Kanadai Statisztikai Hivatal szerint a 12 évesnél idõsebb kanadaiak 8,3 százalékánál diagnosztizáltak asztmát. 2007-ben 3,4 millió alkalommal írták fel receptre a legnépszerûbb asztmagyógyszereket, ezek összesen közel 329 millió kanadai dollárba (mintegy 5,7 trilliárd Ft) kerültek, jelentette az IMS Canada.

A legfrissebb adatok szerint világszerte 300 millió ember szenved asztmában, a becslések szerint ez a szám 2025-re 400 millióra emelkedik. A kanadai kutatók szerint mind a tünetek, mind a diagnózisok az utóbbi idõben gyakoribb elõfordulása a betegség szélesebb körben való ismertsége miatt van, továbbá részben a gyógyszeripar új asztmagyógyszerekrõl szóló hirdetései is szerepet játszhatnak.

A tanulmányban 540, asztmával diagnosztizált embert egy vizsgálatsorozatnak vetettek alá, amelyekbõl kiderült, hogy harmaduk nem is szenved a betegségben. Az eredmények alapján a tudósok úgy becsülik, az asztmával diagnosztizált kandaiak kevesebb, mint felénél végezték el a légzésfunkciót mérõ spirometriás vizsgálatot.

Ez a vizsgálat az egyik leghatékonyabb az asztma és más légzõszervi betegségek kimutatásában, ám igen drága és idõigényes. A nem kielégítõ vizsgálat „elfogadhatatlan” - írta Matthew Stanbrook, a CMAJ fõszerkesztõ-helyettese és Alan Kaplan, a Kanadai Családorvosok Szövetsége Légúti munkacsoportjának vezetõje a folyóirat honlapján egy szerkesztõségi kommentárban.

„Egy orvos, aki anélkül kezeli a magas vérnyomást, hogy megmérné azt, vagy a magas koleszterinszintet annak mérése nélkül, nem adja a tõle elvárt szabályszerû kezelést. Az asztma kezelése elõzetes spirometriás vizsgálat nélkül nem különbözik ettõl.”