2024.03.29. - Auguszta

Rákfékezés rádiófrekvenciával

(MTI-Press) - A rák gyógyításának új módszerein számos tudományág kiválóságai dolgoznak. Egy pittsburghi elektromérnök saját betegségét kezeli az általa kidolgozott módon: rádiófrekvenciás besugárzással.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az orvosok a nyugdíjas koráig egy rádióállomást mûködtetõ John Kanzius pittsburghi elektromérnökkel 2002-ben közölték, hogy leukémiás, vagyis a rák fehérvérûségnek is nevezett változatában szenved. Ezt követõen, a bajt mérséklõ gyógyszerek mellékhatása viszont álmatlansággal sújtotta. Ekkor határozta el, hogy betegségét megpróbálja rádiófrekvenciás besugárzással mérsékelni, megszüntetni.

A garázsából kialakított mûhelyében készített egy rézhuzalokból szorosan tekercselt, 20 centiméter hosszú, 4 centiméter átmérõjû, sugárzó antennát, ami a belé vezetett nagyerejû áram hatására 13,56 megacikluson (MHz-n) sugároz erõs rádiófrekvenciás jeleket. Ha a szupererõs sugarakat egy jól vezetõ közegre, például arany-, vagy rézszemcsékre irányítja, azok hatására ott erõs elektro-mágneses mezõ keletkezik, amiben a közeg erõsen felmelegszik. Olyan mértékben, hogy a közelében lévõ sejteket, így a rákosakat is elpusztítja.

Az elv már ismert, mert infra-fénysugarakat nanoméretû anyagokra, akár aranyszemcsékre sugározva, már használnak ráksejtek kiirtására. Ám az infrasugárzás nem képes a test mélyébe hatolni, ezért a módszer egyelõre csak felszíni, például torokrák sejtek ellen alkalmazható. A rádiófrekvenciás sugarak viszont áthatolnak az emberi test szövetein, és csak nagyon jól vezetõ fémeken akadnak meg.

Kanzius az elgondolását elõször a gyorséttermekbõl közismert hot dogokon próbálta ki, sikerrel. A kifli hideg maradt, de a bele dugott virsli megégett. (Egy hasonló készülékével egyébként 2007-ben sikerült a tengervíz sóját is lángra lobbantania.)

A biztató kísérletek hallatán bekapcsolódott a munkájába David Geller, a pittsburghi, Steven Curley, a houstoni rákkutató központ vezetõje, valamint Kanzias fizikus barátja is. Gellerék rákos rágcsálókon már sikerrel próbálták ki Kanzius hivatalosan RF Field Generator-ként (rádiófrekvenciás térerõ generátor) szabadalmaztatott készülékét.

A sikerrõl az amerikai rákkutatás hivatalos lapjában, a Cancerben (Rák) részletes beszámoló jelent meg, aminek alapján Kanzius készüléke bekerült a Popular Science szaklap által 2008-ban legjobbaknak deklarált, jutalmazott nyolc találmány közé is.

A kutatók következõ nagy, közös feladata megtalálni a leginkább sugárfogó nano-méretû anyagokat, és annak a módját, hogy miként lehet azt pontosan a rákos sejtekbe juttatni. Számításaik alapján még legalább két évre van szükség ahhoz, hogy betegeken is alkalmazhassák a készüléket. Akkor viszont a Cancer fõszerkesztõje szerint a rák minden változatának gyógyítására remény nyílik. Olyannyira, hogy Kanzias reméli, a saját generátorával gyógyítják ki õt betegségébõl a kutatótársai.

Szûcs József