2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Vakságot is okozhat a helytelenül használt kontaktlencse?

Vakságot is okozhat a helytelenül használt kontaktlencse?
A kontaktlencse fokozza egy vakságot okozó protozoonfertõzés veszélyét - derül ki a Journal of Medical Microbiology novemberi számából. A tenerifei kontaktlencse-viselõk jelentõs részénél állapítottak meg Acanthamoeba fertõzést, melyet az átlagos tisztítóoldatok nem pusztítanak el.

Az Acanthamoeba az egyik leggyakoribb talajprotozoon, gyakran a friss vízben is megtalálható. A legtöbb fajtája baktériumokkal táplálkozik, néhány közülük okozhat emberi megbetegedést. Az egyik kórkép neve amõbás keratitis, vagyis szaruhártyagyulladás. Az amõbás keratitisek 85 százaléka kontaktlencse-viselõk körében fordul elõ.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A fertõzés rendkívül fájdalmas, és akár vaksághoz is vezethet. Mivel a kórokozó a medencék klórozott vizében és a csapvízben is elõfordul, az uszodába járó, illetve a lencsét csapvízzel öblítõ kontaktlencse-viselõk fokozott kockázatnak vannak kitéve.

Az elmúlt húsz évben világszerte nõtt az amõbás keratitisek száma elsõsorban annak köszönhetõen, hogy egyre többen hordanak kontaktlencsét, magyarázta Dr. Basilio Valladares, a La Lagunai Egyetem Kanári-szigeteki Egyetemi Trópusi Betegségek és Közegészségügyi Intézetének kutatója. A szakember munkatársaival tünetmentes tenerifeiek 153 kontaktlencse-tárolóját, köztük 90-et a lencsével együtt vizsgált meg.

Megállapították, hogy a tárolók 65,9 százaléka patogén Acanthamoebával fertõzött, és az azonosított fajok 30 százaléka súlyos kórokozó. Az egy napig használható lencséken nem találtak fertõzõforrást, ám a hónapos és kéthónapos lencsék tele voltak komoly kórokozókkal. A két éven át használható lencséken szintén nagyon sok amõbát találtak a nem megfelelõ ápolás és tisztítás miatt.

Két gyógyszer hatását vizsgálták meg, és kiderült, hogy a ciprofloxacin antibiotikum és a klórhexidin fertõtlenítõszer is elpusztítja az Acanthamoebát. Az ápolófolyadékokban található klórhexidin koncentráció azonban nem elégséges a kórokozó fajok elpusztításához - mondta el Dr. Valladares. A kutatások szerint ezek a fajok gyakrabban fordulnak elõ a tenerifei betegek szemében, mint például a skótokéban - a szakemberek sejtései szerint talán a melegebb éghajlat miatt.