2024.04.19. - Emma

A középkorú dohányosok kognitív funkciói gyorsabban romlanak

A középkorú dohányosok kognitív funkciói gyorsabban romlanak
A középkorú dohányosok kognitív funkciói gyorsabban romlanak, mint hasonló korú nemdohányzó társaik esetében - derült ki egy holland kutatásból.

"Eredményeink szerint a dohányzás bármilyen életkorban történõ abbahagyásával megelõzhetõ a kognitív funkciók hanyatlása" - nyilatkozta Dr. Monique Verschuren, a holland Országos Egészségügyi és Környezetvédelmi Intézet munkatársa. Jelenleg nem ismerünk hatékony kezelési módot a demenciára, így bármilyen megelõzési módszer felismerése rendkívüli fontossággal bírhat.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A megelõzést érdemes már középkorban megkezdeni, ekkor kezdenek ugyanis romlani a kognitív funkciók. A mostani kutatás során a tudósok 43 és 70 év közötti férfikat és nõket kísértek figyelemmel öt éven keresztül, összesen 1964 embert vonva be a kutatásba.

Korábban Dr. Verschuren és kollegái kimutatták, hogy a kísérletben részt vevõ dohányosok mintegy 21.3 százaléka gyengébb eredményeket ért el a kognitív funkciókat és a szellemi frissességet mérõ teszteken, mint a nemdohányzók.

A mostani kutatás végén pedig kiderült, hogy a dohányosok memóriája 1.9-szer gyorsabban romlik, mint a nemdohányzóké. A megfigyelések szerint minél többet dohányzik valaki, annál gyorsabban romlanak kognitív funkciói.

"A dohányzás megelõzése, és a dohányosok leszoktatása nagyon fontos szerepet játszhat a korral járó mentális betegségek kialakulásának elkerülésében" - foglalták össze a kutatók.