2024.04.24. - György

Az ausztrál fiatalok egyre nagyobb arányban erõszakoskodnak szüleikkel

A tizenéves ausztrál fiatalok egyre nagyobb arányban erõszakoskodnak és verekednek szüleikkel - az erõszaknak egy olyan, eddig kevésbé feltérképezett formája ez, amely egyaránt ered az erõszakos szerepmodellekbõl és a túl engedékeny nevelésbõl.

Az ausztrál NSW-ben és a Victoriaban megjelent friss tanulmányok mutatták ki, hogy egyre több szülõ esik áldozatául gyermeke fizikai és pszichológiai erõszakoskodásának; fõként serdülõ fiúk fordulnak anyjuk ellen.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Bár a rendõrségnek nincsenek pontos statisztikái, a Nyugat-Sydney Egyetem kutatása szerint a nõk 51 százaléka szenvedett már el erõszakot saját gyermekétõl. Sõt a kutatók azt állítják: ez az arány magasabb is lehet, csak a szégyen és a titkolózás miatt az anyák nem jelentik ezeket az eseteket a hatóságoknak.

Az anyák leginkább a 13 és 18 év közötti fiúktól félnek, és az is kiderült: minél koraibb életszakaszban kezdõdött az erõszakoskodás, annál tovább tartott, és annál komolyabb mértéket öltött.

Jo Howard klinikai családterapeuta szerint az anyák gyakran évekig szenvednek az erõszaktól, mire rászánják magukat arra, hogy segítséget kérjenek. Sokan nem biztosak abban sem, vajon az erõszakosság nem csak a normális tizenéves viselkedés része-e, és inkább elbagatelizálják az eseteket.

"- A tûrõképességük legvégsõ határán kell lenniük ahhoz, hogy hívják a rendõrséget., Sok szülõ nem is tudja, hogy a hatóságokhoz is fordulhat ezekkel a problémákkal. Ez tényleg az utolsó lépés, amit megtesznek." - mondta el a kutató.Howard kutatása 10 családban térképezte fel a tizenéves erõszakot. Kiderült: majdnem minden fiúgyermek tapasztalta vagy látta saját apját vagy más férfit erõszakoskodni anyjával vagy saját magával szemben, és legtöbbüknek kisgyerekkoruk óta tanulási és viselkedési zavarai is voltak.

Az anyák elmondták a kutatóknak, gyermekeik hogyan köpték le vagy ütötték meg õket, hogyan káromkodtak velük, hogyn fenyegették õket késsel vagy más fegyverrel, hogyan loptak tõlük pénzt, illetve hogy nem tartották tiszeteletben magánszférájukat még a fürdõszobában sem. Elmodták, hogy félelmben éltek otthon, és aggódtak, hogy fiuk hogyan fog bánni késõbbi barátnõivel.

Howard elmondta: egy másik lehetséges forgatókönyv szerint azokban a családokban is egyre gyakoribbá válik a tizenéves erõszak, ahol a túlterhelt szülõk egész nap dolgoznak, hogy mindent biztosítsanak gyermekük számára, de nem képesek meghúzni a határokat. Azt kompenzálják, hogy nincsenek a gyermekükkel, de a gyerekek egy idõ után elkezdenek visszaélni ezzel, és egyre erõszakosabbá válnak.

Lesley Wilkes, az egyetem ápolási karának munkatársa elmondta: azok az anyák vannak legiknább kitéve az erõszak eme formájának, akik fiatalok, egyedülállók, alacsony az iskolai végzettségük, és nincs állandó munkahelyük.

"- Tizenéves gyermeked esetleg beszélhet csúnyán veled egyszer, de nem káromkodhat minden nap, és egyetlen tinédzser sem ütheti meg az anyját." - mondta Wilkes.