2024.04.20. - Tivadar

Fogászat: félelem és elhanyagoltság a jellemzõ

Budapest - Magyarországon a leggyakoribb "fogászati probléma" a félelem az elhanyagoltság mellett - mondta szerdán Kámán Attila szájsebész, fogszakorvos egy budai magánrendelõben tartott sajtótájékoztatón.

"Az elhanyagoltság alatt értendõ, hogy nem mosunk jól és elégszer fogat, továbbá nem járunk fogorvoshoz" - tette hozzá a fogszakorvos. A félelem pedig már gyermekkorban elkezdõdik. A mai 30-50 éves korosztály azért gyûlöl fogorvoshoz járni, mert kellemetlen élmények érték gyermekkorában.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Régen az iskolafogászat abból állt, hogy 30 gyereket betereltek egy rideg folyosóra, majd egy fogorvos, aki esetleg türelmetlenebb is volt a kelleténél, "agresszív" kezelést végzett, lefogatta a gyerek kezét vagy kiküldte a szülõt a rendelõbõl. Ez nem éppen pozitív irányba befolyásolta a felnõtt kori fogászati kezeléshez való hozzáállást - fogalmazott Kámán Attila.

Manapság a szülõk már eldönthetik, hová viszik gyermeküket fogorvoshoz. Egyre többen választják a magánrendelõt, ahol családias környezet, "páciens- és gyermekbarát" orvos, valamint a legmagasabb színvonalú ellátás várja õket, úgy, hogy még várakozniuk sem kell sokat. Kámán Attila szerint a legjobb, ha a szülõk már akkor elviszik fogorvoshoz csemetéjüket, amikor a kicsinek még nincs semmi problémája. Ugyanis a félelem leküzdésének legjobb módja, ha a gyermek elõbb megismerkedik a rendelõvel, az orvossal, a mûszerekkel.

A sajtótájékoztató színhelyéül szolgáló magánrendelõben 20-30 percet fordítanak arra, hogy egy gyermek megismerkedjen a rendelõvel. "Liftezhet" a fogorvosi székben, kezébe vehet pár eszközt és távozás elõtt kap némi ajándékot is. Állítólag három ilyen alkalom után már akkor sem fog félni, ha legközelebb valamilyen problémával érkezik a rendelõbe, mert már ismerõs lesz számára helyszín és az orvos.

Azt hozzá kell tenni, hogy ezt állami rendelõben nem lehet kivitelezni. A magánrendelõben viszont ezért fizet a páciens. Míg az állami ellátásban a foghúzás, tömés, gyökértömés ingyenes, addig egy magánrendelõben a tömés 12-16 ezer forintba kerül. Egy korona ára 40 ezer forintnál kezdõdik.

Kámán Attila szerint míg a külföldieknek ezek az árak olcsónak számítanak és fõként ezért járnak fogorvoshoz Magyarországra, addig a magyaroknak sokba kerül ugyan, de nem elérhetetlen. Az implantációnál már más a helyzet, a fogbeültetés 120-250 ezer forintba kerül, de sokan rájöttek arra, hogy erre érdemes áldozni. A fogszakorvos szerint az anyagi tényezõ mellett a szándék ugyanolyan fontos: aki el akar menni fogorvoshoz és jó minõségû ellátását szeretne kapni, az meg tudja teremteni hozzá az anyagi feltételeket is.

A fogászati ellátás Magyarországon világszínvonalú. Nincs olyan, amit ne tudnának megcsinálni a magyar fogorvosok. "Sokat járunk külföldre, sok tanfolyamon, kongresszuson veszünk részt. Azt gondolom, hogy a mi gyakorlatunk nagyobb, mint a külföldi fogorvosoké. Nekik annyi elõnyük van, hogy az õ betegeik több mindent tudnak megfizetni" - mondta Kámán Attila.