2024.04.25. - Márk

Figyeljünk oda, hogy gyógyszerbevételkor milyen folyadékot fogyasztunk!

Figyeljünk oda, hogy gyógyszerbevételkor milyen folyadékot fogyasztunk!
A kutatók, az orvosok és a betegek egy része is jó ideje tisztában van vele, hogy a grapefruitlé megnövelheti egyes gyógyszerek felszívódási sebességét, amivel túlzott, esetleg mérgezõ hatást vált ki szervezetünkben.

A napokban készült el annak a kutatócsoportnak az újabb tanulmánya, akik pár éve az imént említett eredményeket is publikálták: az újabb eredmények arra engednek következtetni, hogy a grapefruit-, az alma-, valamint a narancslé más gyógyszereknél az ellenkezõ hatást is kiválthatja, vagyis csökkenti azok hatékonyságát.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Újabb okunk van rá, hogy bizonyos gyógyszereink bevételénél kerüljük a grapefruit-, az alma- vagy a narancslé fogyasztását, és inkább vízzel vegyük be a készítményeket - hangzott el az amerikai vegyészeti társaság (American Chemical Society) idei éves találkozóján.

David G. Bailey (University of Western Ontario, London, Ontario) és kollégái ugyanis kimutatták, hogy az említett gyümölcslevek jelentõsen csökkenthetik a szájon át bevett gyógyszerek egy részének felszívódási sebességét: ezek közé tartozik például néhány szívbetegség vagy rák elleni szer, a szervátültetéseket követõ kilökõdési reakciót gátló orvosságok közül néhány, vagy többféle, esetenként életveszélyes fertõzés elleni készítmény.

Ez az elsõ olyan átfogó klinikai vizsgálat, amelyben a gyümölcslevek és a gyógyszerhatóanyagok felszívódásának csökkenése közötti összefüggést vizsgálták: ugyanez a kutatócsoport mintegy húsz éve szintén elsõként tárta fel, hogy a grapefruitlé jelentõsen megnöveli az egyik magasvérnyomás-elleni gyógyszer hatóanyagának, a felodipinnek a szervezetben mérhetõ koncentrációját, a gyógyszer gyümölcslével történõ bevételét követõen.

Az említett felfedezés óta több mint ötven olyan gyógyszerhatóanyagot sikerült azonosítani, amelyek grapefruitlével történõ bevétele hasonló veszélyeket jelent szervezetünkre nézve: a "grapefruitlé-hatásként" is emlegetett hatásmechanizmus miatt ezeken a gyógyszereken ma már külön címkén is feltüntetik, hogy bevételekor nem javasolt gyümölcslevet vagy friss grapefruitot fogyasztanunk.

Bailey csoportjának új tanulmányában egészséges önkéneteseket kértek meg rá, hogy vegyenek be egy allergiaellenes antihisztamin gyógyszert, sima vízzel, egy pohár grapefruitlével, vagy olyan vízzel, amelyben a grapefruit kesernyés ízét adó naringin nevû flavonoid volt jelen (a gyógyszer hatóanyaga a fexofenadin nevû vegyület volt).

Abban az esetben, ha a résztvevõk a gyümölcslével együtt nyelték le a gyógyszert, csak a készítmény hatóanyagának fele szívódott fel a vékonybélbõl, azokkal összehasonlítva, akik sima vízzel vették be az orvosságot. "A hatóanyag-mennyiség felének elvesztése már jelentõs mértékben gyengítheti egy-egy gyógyszer hatékonyságát" - hangsúlyozta Bailey.

A kutatók kimutatták továbbá, hogyha a gyógyszer mellé a grapefruitlé helyett csak a gyümölcs egyik fõ flavonoidját, a naringint adják a résztvevõknek, az már önmagában is képes gátolni az OATP1A2 elnevezésû gyógyszerszállító molekulát, amely a hatóanyagnak a vékonybélbõl a véráramba történõ továbbításában vesz részt. Ha ez a molekula gátlódik, akkor szintén jelentõsen csökken a gyógyszerhatóanyag felszívódási hatékonysága, vagyis az eredeti gyógyhatás mintegy semlegesítõdik - olvasható a ScienceDaily beszámolójában. Az említett hatásmechanizmussal ellentétben, ha egy gyógyszer hatóanyagának vérben mérhetõ koncentrációját megemeli a grapefruitlé, akkor a CYP3A4 nevû enzim gátlása figyelhetõ meg, amely többek között a különféle gyógyszerek lebontását végzi.

Az eddigi kutatások során a grapefruitleven kívül a narancs- és az almalérõl is sikerült kimutatni, hogy csökkentik például az etopozid (egy rákellenes szer), a magasvérnyomás kezelésében és a szívinfarktus megelõzésében használatos többféle béta-blokkoló (atenolol, celiprolol, talinolol), az átültetett szervek kilökõdések megakadályozására alkalmazott ciklosporin, valamint többféle antibiotikum (ciprofloxacin, levofloxacin) felszívódását.

Ennek oka, hogy a narancs- és az almalé szintén tartalmaz a naringinhez hasonló vegyületeket, amelyek vélhetõen ugyanúgy gátolják a már említett szállítómolekula, az OATP1A2 mûködését. A narancsban ilyen lehet a heszperidin nevû flavonoid, az almában azonban mostanáig nem sikerült hasonló vegyületeket azonosítaniuk a kutatóknak.

"Ez csak a jéghegy csúcsa: biztos vagyok benne, hogy még jónéhány olyan gyógyszerhatóanyagot találunk majd, amelyek felszívódását gátolják az említett gyümölcslevek, ezért minden betegnek azt tanácsolom, hogy beszélje meg orvosával a kérdést, vagy már eleve csak vízzel szedje gyógyszereit" - nyilatkozta Bailey.