2024.04.19. - Emma

Magnéziumban gazdag táplálkozás mellet könnyebb elkerülni a depressziót

Magnéziumban gazdag táplálkozás mellet könnyebb elkerülni a depressziót
Magnéziumban gazdag táplálkozás mellet könnyebb elkerülni a depressziótAz ősszel jelentkező lehangoltság vagy az évről-évre visszatérő szezonális depresszió valós és komoly probléma. A nappalok rövidülésével jelentkező depresszió egyre elterjedtebb betegség, hátterében magnéziumhiány is állhat. Magnéziumban gazdag táplálkozást folytatva megakadályozhatjuk a depresszív tünetek jelentkezését, illetve enyhíthetjük a panaszokat. Mindezt egy aktuális norvég kutatás eredményei is alátámasztják. A magnéziumhiány jele lehet, ha a munkahelyén nem tud koncentrálni, sport közben hirtelen izomgörcs lép fel, ideges, ingerlékeny és belső nyugtalanságot érez.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A magnézium (Mg) számos létfontosságú anyagcsere-folyamatban részt vesz a szervezetünkben, ezért nagyon fontos, hogy pótoljuk a szükséges magnéziumot. A sportosan aktív emberek, a várandós kismamák és a stresszes életmódúak magnéziumigénye megnövekedett.

Mivel a magnézium fontos szerepet tölt be az energia-anyagcserében, és szükséges az izomműködéshez, elsősorban a sportolóknak kell odafigyelniük a magnéziumban gazdag táplálkozásra. Izomgörcsök az edzések és a versenyek során optimális ásványi anyag- és folyadékellátottság mellett nem fordulhatnak elő. A magnézium több anyagcsere-folyamat fontos résztvevője, döntő szerepet játszik a szerotonin („boldogsághormon”) képződésében is. Egyre több tanulmány igazolja, hogy a magnéziumhiány hozzájárul neurológiai és pszichés betegségek kialakulásához. Mivel a magnézium szerepe szervezetünkben ilyen sokrétű, beláthatjuk, mennyire fontos, hogy biztosítsuk megfelelő magnéziumellátottságunkat odafigyelve a magnéziumban gazdag táplálkozásra és a magnéziumtartalmú ásványvizek fogyasztására.

Egy átlagos aktivitású egészséges felnőtt napi igénye 350-400 mg magnézium. A diófélék, a földimogyoró, a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült élelmiszerek, a hüvelyes zöldségek, a banán, a sovány húsok és az ásványvizek kiváló magnéziumforrások. Egy ásványvíz akkor tekinthető magnéziumban gazdagnak, ha egy liter legalább 50 mg magnéziumot tartalmaz. Az ásványvizekben található magnéziumot szervezetünk könnyen tudja hasznosítani. Az ásványvizek fontos jellemzője a kalcium: magnézium arány is. Sportolók esetében a legjobb olyan ásványvizet fogyasztani, aminek kalcium: magnézium aránya 2:1. A depresszió és hangulati zavarok elkerülése érdekében, valamint az általános jó közérzet és teljesítőképesség megőrzéséhez gyakran szerepeljenek magnéziumban gazdag ételek az étrendben. A már említettek mellett a magnéziumigény fedezése érdemes még mangoldot, spenótot és egyéb zöld zöldségeket illetve halat is rendszeresen fogyasztani