2024.04.20. - Tivadar

Minimum másfél óra várakozás a betegszállítókra

Minimum másfél óra várakozás a betegszállítókra
A korházakban és más egészségügyi intézményekben körülbelül másfél órát kell várnia a betegeknek a betegszállítókra – derül ki az Egészségbiztosítási Felügyelet (EbF) által összegyûjtött adatokból.. Az intézmények negyedénél gyakori, hogy a várakozási idõ jóval meghaladja a három órát.

Az EbF-hez az elmúlt fél évben több betegszállításra vonatkozó panasz érkezett: a problémák között szerepelt a nehezen elérhetõ szolgáltatás, valamint, hogy a szállítására több órát kell várakozni, de gyakori az empátia hiánya is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A bejelentések zöme az év elejére tehetõ, amikor már nem az Országos Mentõszolgálat, hanem az OEP-pel szerzõdésben álló cégek végezték a betegszállítást. A kivizsgált esetek többségérõl azóta kiderült, hogy a kifogások jogosak voltak.

A Felügyelet munkatársai idén februárban megkérdezték a kórházakat, hogy hol, mennyit kell várnia a biztosítottaknak a szállításra. A kérdésekre 124 intézmény adott választ; ezek a válaszok a betegszállító szolgálatoktól függetlenek, a szállítást megrendelõ kórházak általános tapasztalatán alapulnak.

Az összesítésbõl kiderült, hogy a kórházak, szakrendelõk több mint felénél elõfordul, a három óránál hosszabb várakozás, az intézmények negyedénél pedig gyakori, hogy a betegnek több órát is el kell töltenie a kórházban, míg hazaviszik. A Felügyelet véleménye szerint az intézmények és a betegszállítók közötti kommunikáció javításával, megfelelõ elõretervezéssel az átlagos várakozási idõ csökkenthetõ, de nem szüntethetõ meg teljesen.

A betegszállítás mûködése során ugyanis nem csak az idõzítésre, hanem a minél hatékonyabb mûködtetésre is tekintettel kell lenni. Alacsonyabb költség pedig csak akkor érhetõ el, ha egy szállítójármûvel több beteget szállítanak azonos irányba, így a betegeknek sokszor egymásra is várniuk kell – írja közleményében az EbF.