2024.04.19. - Emma

Nem mindegy, milyen napvédő krémet használunk

Nem mindegy, milyen napvédő krémet használunk
Nem mindegy, milyen napvédő krémet használunkA hőmérséklet globális emelkedésével évente évről-évre fokozódik a bőrrák kockázata is. A megfelelő napvédelemmel, napvédő szerek használatával elkerülhető a napégés és az UV-sugárzás káros következményei. De melyik termék a legjobb? A napvédő szerek hosszabb napon való tartózkodást tesznek lehetővé a bőr leégése nélkül. A manapság használatos napvédő termékeknek magas elvárásoknak kell megfelelniük. A napvédő szerek legfontosabb adatai a következők: Fényvédő faktorszám, UV-A védelem, vízoldhatatlanság.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A legfontosabb kritériumok:

- nagyfokú fényvédelmet kell biztosítaniuk
- víz-és izzadtságlepergetőnek kell lenniük
- a bőrön jól kell tapadniuk
- fény-, levegő- és hőstabilitás kell, hogy jellemezze őket
- nem okozhatnak kellemetlen érzést a bőrön

Néhány napvédő készítmény antioxidánsokat tartalmaz, így például E- és C-vitamint vagy glycosylrutin nevű flavonoidot, ami a napallergia (polimorf fénydermatózis) ellen is hatásos. Egyes termékekben lévő fehérjék és enzimek segítik a bőr saját sugárzás hatására kialakult károsodásokat helyreállító rendszerének működését. Vannak olyan készítmények, melyek magas zsírtartalmuk révén gondoskodnak a száraz bőr megfelelő víztartalmának pótlásról is. Sportolók számára a legalkalmasabbak a spray-k és gélek, amelyek nem tartalmaznak zsíros összetevőt. Kaphatók kifejezetten érzékeny bőrűek számára készült illat-, tartósító- és színanyagokat nem tartalmazó napvédőszerek. A 40-nél nagyobb faktorszámú napvédő szerek alkalmazása vízi sportokat űzők, hegymászók számára ajánlott, és mindenkinek tanácsos ilyen magas faktorszámú termékkel bekenni a napsütésnek erősen kitett bőrfelületeket, így az orrot, a vállakat, a dekoltázst és a lábfejeket. Arra is alkalmasak, hogy pigmentfoltok méretének növekedését megakadályozzák, használatuk ajánlott várandós nőknek, világos bőrtípusúaknak, gyerekeknek és pigmentképződési zavarokban (cholasma) szenvedőknek.


Organikus és ásványi szűrő:

A napvédő termékeknek két különböző típusuk van, melyek hatásmechanizmusukban térnek el.

Szerves (organikus) szűrő: Egy vagy két UV-szűrőt tartalmaznak. A szerves szűrő bejut a bőrbe, ott felfogja az UV-sugarak energiáját és azt hővé alakítja át. A hő pedig semmilyen kárt nem okoz. Néhány embernél azonban a kémiai anyagok allergiás reakciót váltanak ki.

Annak alapján, hogy milyen hullámhossztartományba eső fényt alakítják át hővé, megkülönböztetünk UV-A, UV-B és szélessávú szűrőt. Annak érdekében, hogy a napvédő szer minél nagyobb védelmet nyújtson, kifejlesztettek olyan termékeket is, amelyek ezek kombinációját tartalmazzák. Organikus szűrő például a benzophenon, a triphiloxan vagy drometrizol. Sok szerves szűrő hajlamos rövid időn belül szétesni.

Ásványi (anorganikus) szűrő: Az ilyen napvédő szerek ásványi UV-szűrőt tartalmaznak: mikropigmenteket. Ezek nem jutnak be a bőrbe, hanem visszaverik a napfényt a bőrfelszínről, a bőr belső anyagait lefedik, és így védik a fénytől. A leggyakrabban alkalmazott fedőpigment a titán-dioxid, a cink-oxid vagy a magnézium-oxid. Ezek a termékek azok számára is megfelelnek, akik allergiásak az organikus szűrőkre. Ezeket az anyagokat alkalmazzák a nagyfokú fényvédelmet igénylő bőrbetegségekben szenvedőknél, illetve gyerekeknél. Az ásványi szűrőket gyakran kombinálják szerves szűrőkkel. Ezek hátránya, hogy kifehéríthetik a bőrt a pigmentösszetevőtől függően.