2024.04.19. - Emma

Néhány fontos tudnivaló az 1-es és 2-es típusú cukorbetegségről

Néhány fontos tudnivaló az 1-es és 2-es típusú cukorbetegségről
Néhány fontos tudnivaló az 1-es és 2-es típusú cukorbetegségrőlA különböző típusú cukorbetegségekre más-más tényezők jelentenek rizikót. Az 1-es típusú cukorbetegség mai tudásunk szerint nem előzhető meg. Kialakulásában örökletes tényezők is szerepet játszanak. Ismertek olyan génváltozatok, amelyek mellett az 1-es típusú cukorbetegség gyakoribb vagy ritkább, mint az átlagnépességben. Ezek az eltérések azonban csak alacsonyabb vagy magasabb rizikót jelentenek, az összefüggés a betegség kialakulásával nem olyan szoros, mint például a vérzékenység esetében.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A betegség kialakulásában környezeti tényezők is szerepet játszanak. A gyanúsítottak között szerepel a csecsemők korai tehéntejes táplálása, a nitrátos ivóvíz fogyasztása vagy egyes vírusfertőzések. Ezekről egyértelmű bizonyítékkal nem rendelkezünk. A korai tehéntej- táplálás és a nitrátos ivóvíz fogyasztásának kerülése azonban egyéb betegségek megelőzése szempontjából is hasznos.

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában örökletes és életmódbeli tényezők is szerepet játszanak. Az egyes családokban halmozódó betegség hátterében nem mindig csak genetikai tényezők fedezhetőek fel, hanem a hasonló életmód is szerepet játszik. A betegség az esetek túlnyomó részében szoros kapcsolatban áll az elhízáshoz kapcsolódó inzulinrezisztenciával, azaz az inzulin hatékonyságának csökkenésével. A genetikai tényezők leginkább azt határozzák meg, hogy mekkora inzulinrezisztenciát képes még a szervezet kompenzálni.

Egyéb betegségekhez társuló diabétesz esetében természetesen az "egyéb betegség" a rizikófaktor, és annak megelőzésével vagy kezelésével lenne a társuló cukorbaj megelőzhető. Sajnos ez nem mindig ilyen egyszerű. Ahol mindenképpen van cselekvési lehetőség: a tartós, túlzott mértékű alkoholfogyasztás kerülésével megelőzhető (számos egyéb betegség mellett) az alkoholos hasnyálmirigy-károsodás és az ennek következtében kialakuló cukorbetegség.

A terhesség során kialakuló diabétesz rizikófaktorai hasonlóak a 2-es típusú diabéteszéhez. Az anya fokozottan veszélyeztetett, ha a családban halmozottan fordul elő cukorbetegség, ha a fogamzást megelőzően is már túlsúlyos, illetve ha korábbi terhesség során már előfordult cukorbaj. A 2-es típusú diabéteszhez hasonlóan a gesztációs diabétesz gyakorisága is emelkedik az életkorral.