2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Védõoltással a kokainizmus ellen

Védõoltással a kokainizmus ellen
Az orvostudomány történetében elõször várható, hogy kokainizmus ellen oltással védekezhetünk. Amerikai szakemberek szerint a tudományos eredmény értékét tovább növeli, hogy hasonló oltóanyag kidolgozásával várhatóan a nikotin és a heroinfüggõség is megszüntethetõ.

Két amerikai egyetem munkatársai elõször egymástól függetlenül, majd mind szorosabb együttmûködéssel dolgozták ki azt az oltást, mely forradalmasíthatja a különbözõ kábítószerekrõl történõ leszokás technikáját.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A két munkacsoport laboratóriumi egerek millióit oltotta be influenzavírusból készült kombinációkkal, amíg megtalálták azt a változatot, mely kokainfüggõség ellen nyújt védelmet.

A közönséges influenzavírus alaphoz sikerült olyan elemet kapcsolni, mely a kokainra emlékeztet. Az így készült koktél igen erõs immunreakciót váltott ki az egerekben. A gyorsan kifejlõdõ ellenanyag laboratóriumi körülmények között megakadályozza, hogy a kokain a kísérleti állat szervezetében keringve az agyban lévõ élvezet-központhoz kötõdjön.

Az ellenanyag, mely az oltóanyag hatására az egérben kifejlõdik, hozzákapcsolódik a kokainhoz, mielõtt elérné az állat agyát és gátolja a kábítószer hatását. A kutatók kiemelik, hogy ez a védõhatás 13 héten keresztül mûködik.

Az oltás eredménye, hogy a kezelt egerek immunrendszere érzékeli, fölismeri a kokaint és azt ellenséges anyagként leköti, megsemmisíti. A munkacsoportnak az eddigi vizsgálatok szerint sikerült az influenzavírusból olyan részt elkülöníteni, mely az emberre ártalmatlan. Állatkísérletben az immunreakció igen gyorsan és biztonságosan létrejön, és ha az egér szervezetébe beszippantással vagy más módon kokainmolekula kerül, az ellenanyag semlegesíti és megakadályozza, hogy az agyi központot elérhesse.

A kábítószer-függõséggel foglalkozó szakemberek hangsúlyozzák, hogy a kokain hatása emberen nem különbözik a kísérleti állaton észlelhetõ reakciótól. Crystal, a munkacsoport vezetõje bizonyos abban, hogy az emberen történõ vizsgálatok is rövidesen elindulhatnak. Elsõként olyan, kokainhoz kötõdõ betegeken próbálják ki az oltást, akik szeretnének a szerrõl leszokni, de eddig ez nem sikerült.