2024.04.25. - Márk

Ellazult állapotban jobban emlékszik az elme

Ellazult állapotban jobban emlékszik az elme
Erõsebb és tovább tartó emlékek formálódhatnak, amikor ellazult állapotban van valaki, és agyának emlékezéssel összefüggõ idegsejtjei összehangoltan sülnek ki egyes agyhullámokkal.

Amerikai kutatók a Nature tudományos magazin csütörtökön megjelent számában tették közzé tanulmányukat, melynek megállapításai új terápiák kidolgozásához vezethetnek a tanulási zavarokkal vagy bizonyos típusú demenciával élõ emberek számára.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"A tanulmány közvetlen kapcsolatot állapít meg az agyi áramköri szintû események és azok viselkedésre gyakorolt hatása között" - mondta el Ueli Rutishauser, a Kaliforniai Technológiai Intézet munkatársa, a tanulmány egyik szerzõje.

A kutatók magyarázata szerint az agyi szinkronizálást a théta hullámok befolyásolják, amelyek összefüggenek az ellazulással, az álmodozással és az álmossággal, de a tanulással és az emlékek formálásával is. Míg annak eddig is tudatában voltak, hogy relaxált állapotban az agy hatékonyabban fogadja az új információkat, a mostani vizsgálat rámutatott arra is, hogy ellazult állapotban a neuronok úgy képesek együttmûködni, hogy javul a memória.

A vizsgálatban nyolc önkéntesnek száz fotót mutattak különbözõ dolgokról. A képeket egy másodpercig nézhették. 15-30 perccel késõbb újra 100 képet mutattak nekik - közülük 50 újat, ötvenet pedig az elsõ sorozatból -, majd megkérték õket, hogy emlékezzenek vissza, melyek szerepeltek már korábban.

Eközben elektroenkefalográfiás (EEG) méréssel rögzítették idegsejtjeik aktivitását, valamint az agy azon területeinek elektromos "háttérjeleit", amelyekben az emlékek formálódnak. Megállapították, hogy a megismerés erõsebb volt, ha a tanulásra akkor került sor, amikor az idegsejtek a théta hullámokkal összehangoltan sültek ki.

A théta hullámokkal kapcsolatos kutatások többségét patkányokkal végzik, csupán néhány emberekkel lefolytatott teszt létezik, részben azért, mert az EEG-hez szükséges elektródákat közvetlenül az agy felszínéhez kell helyezni, hogy pontos legyen a mérés.

A mostani tanulmányban epilepsziával élõ önkéntesek vettek részt, akik egyébként is átestek EEG-vizsgálaton, hogy rohamaik forrásának helyét feltérképezzék.