2024.04.25. - Márk

Vírus nyomait találták a Glaxo rotavírus elleni vakcinájában

Vírus nyomait találták a Glaxo rotavírus elleni vakcinájában
Azonnali információkat kértek az európai gyógyszerügyi hatóság illetékesei a brit GlaxoSmithKline gyógyszergyártó cégtõl, miután a gyerekek számára készült vakcinájában egy sertéseket megfertõzõ vírus nyomaira bukkantak.

Az Európai Gyógyszerügynökség közlése szerint az egyébként ártalmatlannak ismert vírustól származó DNS-t a Rotarix nevû, szájon át alkalmazott vakcinában találták, amellyel a hasmenéssel és hányással járó rotavírus-fertõzés ellen védik a gyerekeket.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"A megállapítás nem értelmezhetõ közegészségügyi fenyegetésként" - áll az ügynökség közleményében, amely szerint sem az nem tisztázott, hogy gondot jelent-e a vírus DNS-ének felbukkanása a vakcinában, sem annak forrása. A londoni székhelyû szervezet ezért sürgõsen további információkat kért a gyártótól, amelynek vakcináját 2006-ban engedélyezték az Európai Unióban.

Az Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága, az FDA hétfõn azt ajánlotta az orvosoknak, hogy átmenetileg függesszék fel a vakcina alkalmazását, helyette a Merck cég RotaTeq elnevezésû rotavírus-vakcináját használják a gyerekeknél. Ezt a vakcinát más módszerrel állítják elõ, és eddig nem találtak benne a vírus jelenlétére utaló nyomot.

A vírustól származó DNS-re az FDA és a gyártó is rábukkant a vakcinában, ám az még nem tisztázott, hogy a teljes vírus vagy csak darabkái találhatók meg benne. "Úgy hisszük, hogy a termék biztonságos" - hangoztatta újságíróknak Margaret Hamburg, az FDA biztosa.

A Rotarixet szennyezõ vírus a sertés cirkovírus 1-es típusa, a PCV-1, amelyrõl nem ismert, hogy betegséget okozna; megtalálható a mindennapi, gyakran fogyasztásra kerülõ hústermékekben is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint a rotavírus miatti kockázat meghaladja a PCV potenciális kockázatát, hiszen az elõbbi miatt évente 500 ezer gyerek hal meg világszerte. "A WHO nem ajánl semmiféle változtatást a vakcina használatában a fejlõdõ országokban" - áll a közleményben.