2024.04.23. - Béla

Agyi katasztrófa esetén is van már katasztrófavédelem

Agyi katasztrófa esetén is van már katasztrófavédelem
A koponyába vért szállító erek szûkülete, elzáródása okozta szélütést, agyi katasztrófát mûtéttel néhány éve már sikeresen kezelték, de a kisebb megterhelést jelentõ, stentet (sztent) alkalmazó új módszer gyakorlatilag ugyanolyan mértékben eredményes, mint az operáció.

A két gyógyító eljárást összehasonlító vizsgálat eredményeit ismertetõ elõadás az American Stroke Association nemzetközi kongresszusán hangzott el.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ha az agyi vérellátást biztosító erekben érszûkületet okozó, zsíros, majd elmeszesedõ párnák alakulnak ki, amelyeknél bármilyen okból az ér elzáródik, és ezért az agyszövet nem kap vért, agyi katasztrófa következik be. A beteg eszméletét veszti, megbénul, és gyors kezelésre van szüksége.

A korszerû diagnosztikai technikák segítségével megállapítható a nyaki ér belsejében a rosszullétet okozó szûkület helye. A sebész itt fölnyitja az eret, eltávolítja a szûkületet, és ha ez rövid idõ alatt megtörténik, jó eredményre lehet számítani.

A koszorúér szûkület kezelésére alkalmazott eljárás a finom fémhálóból kialakított henger, a stent behelyezése. Ilyenkor valamelyik verõéren keresztül katétert vezetnek a szív felszínén futó koszorúér beszûkült szakaszába: a stent az ér belsejében lévõ, rugalmas csõként újra lehetõvé teszi a vér áramlását.

Néhány éve elkészült a nyaki erekbe helyezhetõ stent is. Itt is katétert nyomnak föl a nyaki ütõérbe, a szûkület fölé. Ott lukacsos esernyõre emlékeztetõ kupolával akadályozzák meg alvadék, törmelék elúszását a szûkült területrõl az agyszövet irányába. Az ernyõ alatt folyik a munka: a szûkület megoldása, a stent behelyezése. Aztán a katétert kihúzzák, és ismét zavartalanul folyhat a vér.

Wayne Clark és munkatársai 117 amerikai és kanadai kórházban 2502 beteget kezeltek véletlenszerû kiválasztás alapján mûtéttel vagy stent behelyezésével. A beavatkozásra került személyek kétharmada férfi volt. A betegek sorsát csaknem három évig követték.

A kétféle gyógymód eredményessége lényegében nem különbözött. A részletes elemzés tanúsága szerint a betegek életkorának annyiban volt szerepe a beavatkozás utáni eseményekben, hogy stent beültetését követõen az idõs emberek között több volt a szövõdmény, mint mûtét után.

"Mindkét technika nagyszerû: most két, kitûnõ lehetõségünk van az ilyen betegek kezelésére" - mondta az elõadás utáni vitában a vizsgálat vezetõje.