2024.04.20. - Tivadar

Rosszul állunk a szájhigiénia terén

Rosszul állunk a szájhigiénia terén
A hazai gyakorlat szerint csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már valami komoly problémánk, pl. tartós és elviselhetetlen fogfájásunk van. A szájhigiénia elhanyagolása súlyos betegségeket okozhat, hiszen a szájban lévõ baktériumok megtapadnak a fog felszínén, s néhány nap alatt a bakteriális lepedék megkezdi áldásosnak nem éppen nevezhetõ munkáját. Az íny közelében lévõ baktériumok gyulladásokat okozhatnak. Ennek általános tünete az ínyvérzés, ínyfájdalom és a rossz lehelet. Erre a betegek többsége a fogmosás elkerülésével, szüneteltetésével reagál.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Amennyiben a beteg nem fordul idõben orvoshoz, a folyamat a fogmedercsontra is kiterjed, ami a fogágy pusztulásához vezethet, és ez már visszafordíthatatlanul a fogak kihullását jelenti.

A foglepedékben található szénhidrátok lebontása során szerves savak keletkeznek, ezek roncsoló hatása jelenti a másik fontos károsító tényezõt. A savak kioldják a fogzománcot, ami szuvasodáshoz, fogkõképzõdéshez vezet. Ezt a folyamatot csak az azonnali és a megfelelõ technikájú fogmosás vagy a cukormentes rágógumi fogyasztása állítja meg.

Az elhanyagolt fogazat, ha az valamilyen szenvedélybetegséggel , pl. alkoholizmussal vagy dohányzással párosul, számos betegségnek lehet okozója. Magyarország elsõ helyen jár a százezer lakosra jutó rosszindulatú szájüregi daganatos megbetegedések terén.

A rossz szájhigiénia következtében kialakult gyulladás olyan gócot képez a szervezetben, amirõl sokszor nem is tudunk, azonban számos tartósan fennálló vagy visszatérõ panaszunk hátterében áll. Gyakran a tartós hajhullás, izületi fájdalmak, különbözõ gyulladásos folyamatok mögött a fogászati góc húzódik meg. Súlyos esetben keringési betegségekhez, érelmeszesedéshez, agyvérzéshez, vagy akár szívinfarktushoz is vezethet.

Ezért nagyon fontos a szinte ok nélküli panaszok, tünetek esetén a mielõbbi góckutatás, ami egy nagyon alapos és mindenre kiterjedõ belgyógyászati, nõgyógyászati, urológiai és fogászati kivizsgálásból áll. A fogászati vizsgálatnak kell, hogy része legyen az ún. panoráma-röntgen felvétel, amely nélkül nem tisztázhatók a fog gyökereinek gyulladásos folyamatai.