2024.04.24. - György

Agyvérzés után három óra marad a túlélésre

Agyvérzés után három óra marad a túlélésre
Ha nem indul értünk mentõ már az elsõ tünetek jelentkezésekor, s visz idõben egy speciális kezelést biztosító stroke-központba, az súlyos, maradandó károsodáshoz, az esetek 20 százalékában pedig halálhoz vezet.

A legfontosabb, a tünetek felismerése, amelyek lehetnek: gyengeség, bénulás, érzéketlenség, zsibbadás, bizsergés, szokatlan érzékelés valamelyik végtagunkban vagy testünk egyik oldalán, látászavar, kettõs látás, „elkent” beszéd, beszédképtelenség, bizonytalanságérzés, egyensúlyvesztés, a testrészek felismerésének képtelensége,nyelészavar, szédülés.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Csak három óra, ennyi idõ marad agyvérzés után, hogy kórházba kerüljünk és megfelelõ kezelést kapjunk.

Ha környezetünkben lesz valaki hirtelen rosszul, aki ráadásul hajlamos lehet a szélütésre (60 év feletti, túlsúlyos, magas a vérnyomása, cukorbeteg, erõs dohányos), a „stroke-teszt” segít, hogy megbizonyosodjunk a baj felõl.

Agyvérzés esetén az érelmeszesedés, magas vérnyomás vagy hirtelen vérnyomás-emelkedés miatt megsérül, elpattan valamelyik érfal, és vér szabadul az idegsejtek közé. A vér oxidáló ereje roncsolja, pusztítja az idegsejteket.

Agyi infarktus (gutaütés) esetén egy, az agyba vezetõ vérér vagy agyi artéria záródik el érelmeszesedés vagy egy elszabaduló vérrög miatt. Az elzáródás mögötti terület ezáltal túl kevés oxigént és tápanyagot kap, s ez néhány órán belül az agysejtek elhalásához vezet.

Ott, ahol a nyaki verõerek egy külsõ és egy belsõ ágra osztódnak, az érelmeszesedés gyakran okozza az érfal megvastagodását. A lerakódó koleszterin nemcsak szûkíti az ereket, de ezek az ún. plakkok könnyen felszakadnak. Az így képzõdõ vérrögöt a keringés az agy felé szállítja, ahol a vékonyabb ereken a rög nem tud áthaladni; elakad, és elzárja azt.

Itt mûködnek stroke-központok

Balassagyarmat: Dr. Kenessey Albert kórház, Budapest: Szent István, Szent János, Péterffy S. utcai, Szent Imre, Uzsoki, Jahn Ferenc, MH Központi Katonai Kórházak és a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinika, Debrecen: Debreceni Egyetem Neurológiai Klinika, Eger: Markhot Ferenc kórház, Gyõr: Petz Aladár kórház, Gyula: Pándy Kálmán kórház, Kaposvár: Kaposi Mór kórház, Kecskemét: BácsKiskun megyei kórház, Kistarcsa: Flór Ferenc kórház, Miskolc: B.-A.-Z. Megyei Kórház, Nagykanizsa: városi kórház, Nyíregyháza: Jósa András Kórház, Pécs: PTE Neurológiai Klinika, Salgótarján: Szent Lázár kórház, Szeged: SZTE-klinika, Székesfehérvár: Szent György kórház, Szekszárd: Tolna megyei kórház, Szentes: Csongrád megyei kórház, Szolnok: Hetényi Géza kórház, Szombathely: Markusovszky kórház, Tatabánya: Szent Borbála megyei kórház, Vác: Jávorszky Ödön kórház, Veszprém: Csolnoky Ferenc kórház, Zalaegerszeg: Zala megyei kórház