2024.03.29. - Auguszta

Jobban gyógyul a test, ha lélekkel is törõdnek

Jobban gyógyul a test, ha lélekkel is törõdnek
Rövidebb a kezelés ideje és kevesebb gyógyszerre van szüksége azoknak a kritikus állapotú betegeknek, akik már az intenzív osztályon részesülnek szuggesztív kommunikációs vagy hipnózisos kezelésben - mondta el Varga Katalin Szegeden.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Pszichológiai Intézetének igazgatóhelyettese az Elme Mater rendezvénysorozat keretében tartott elõadásán kifejtette: a módszerek jó hatásfokkal használhatók, de szét kell õket választani.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kritikus állapotú betegeknek nincs szükségük hipnózisra, õk már egy módosult tudatállapotban vannak, amelynek során sokkal nyitottabbak, fogékonyabbak a kommunikáció formáira. Irányulhat ez kifejezetten feléjük, de a környezetben lezajló folyamatokat, az õket körülvevõ világot is érzékelik, legyen az, jó vagy rossz dolog. Ezért a szuggesztív kommunikáció során minden felületen arra kell törekedni, hogy az a gyógyulást segítse. Pozitív, a betegséget legyõzõ, a beteget mindenképpen a gyógyulásba aktívan bevonó kontaktusokra van szükség, ennek során nagyon fontos például a páciens tájékoztatása a különbözõ õt érõ impulzusokról. Ezzel együtt lehetséges, hogy formálisan kell hipnotizálni, ha például alvásproblémái is vannak a betegnek.

A szakember elmondta: két intézményben, a fõvárosi Kútvölgyi- és a Dél-pesti Kórház intenzív osztályán végeztek vizsgálatot. Ennek során a betegségek típusa és a páciensek életkora is teljesen változó volt. A részvevõket két csoportba sorolták, ennek alapján voltak, akik a szuggesztív kommunikációs programba kerültek és voltak, akik a hagyományos kezelésben részesültek. Kiderült, hogy azok a betegek, akiknek a lelkét is "gyógyították" - ez napi húszperces foglalkozást jelentett - átlagosan négy és fél nappal kevesebbet töltöttek az intenzív osztályon, mint a másik csoport tagjai. Ennek következtében kevesebb gyógyszert és eszközt kellett felhasználni a kezelésük során.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden beteg meggyógyul, de összességében sok ember élete - és az intenzív osztályon eltöltött élet minõsége -javul - tette hozzá az orvos.

A módszert a fõvárosban a SASOK már ismerik - mondta el Varga Katalin. A név a "Szuggesztiók Alkalmazása a Szomatikus Orvoslásban Képzés" kezdõbetûibõl adódik.

A tanulmányok során olyan szuggesztiós technikákkal ismertetik meg a résztvevõket, amelyek a szomatikus gyógyítás mindennapjaiba beépíthetõek. A Magyar Hipnózis Egyesület és a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika közös szervezésében mûködõ akkreditált képzést számos szakma képviselõje végezte már el, köztük orvosok, pszichológusok, nõvérek, ápolók, gyógytornászok, szülésznõk, dietetikusok, védõnõk és mentálhigiénikusok.

A módszer a nemzetközi gyógyításban sem ismeretlen. Az egyik megállapítás szerint, ha a mentõápolók a mentés megkezdésekor egy körülbelül egy percig tartó szuggesztív szöveget mondanak a sérültnek, nyugodt hangon, lehetõleg közvetlenül a páciens fülébe (akár eszméletlen páciens esetén is), a kontrollcsoporthoz képest a kórházba szállítás közben magasabb túlélési arány jelentkezik, valamint mindez rövidebb kórházi tartózkodást és gyorsabb gyógyulást hoz. Mások azt vallják, hogy ha legalább egy ember van, aki továbbra is élõnek tekintve beszél, kommunikál a kómás beteggel, megnöveli annak életesélyeit.