2024.04.24. - György

Mikor hízik el a duci tizenéves valójában?

Mikor hízik el a duci tizenéves valójában?
Turku - Az elhízott tizenéves gyerekek súlytöbblete két-három éves korukban kezd fölrakódni, vagyis a felnõttkori kövérség már gyermekkorban elkezdõdik. A finn STRIP-tanulmány eredményeit a gyerekgyógyászat legtekintélyesebb szakfolyóirata, a Pediatrics közölte.

A jómódú országokban mind több az elhízott gyermek és a súlytöbblettel küzdõ felnõttek gondjai már évtizedekkel korábban is sejthetõk. A finnországi vizsgálat során szülõknek és gyermekeiknek sorsát, testsúlyának alakulását követték 13 éven keresztül.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Hans Lagström és munkatársai ezernél több gyereket soroltak be a STRIP-tanulmányba. A kutatás célja, hogy választ találjanak arra, miképpen lehet kedvezõ irányba mozdítani a finn gyerekek szív- és érrendszeri kockázati tényezõit. Véletlenszerû kiválasztás szerint a szülõk egyik csoportja évente két alkalommal részletes, elsõsorban a zsírfogyasztásra vonatkozó tanácsadásban vett részt, a többi szülõt ilyen táplálkozási oktatásra nem hívták be.

Mind a gyerekekeket, mind a szülõket évente gondosan megvizsgálták, külön figyelmet fordítva testsúlyuk alakulására. A fiatalok állapotát hét hónapostól 13 éves korukig követték nyomon.

A tapasztalatok szerint a duci tizenévesek két-három esztendõs koruktól kezdtek gyorsabban hízni, mint karcsú társaik. A kislányok ötéves korukban váltak értékelhetõen kövérré, a fiúk késõbb, általában nyolcadik életévük után. Itt is érvényesült a nemzetközileg már ismert összefüggés: az elhízó gyerekek általában kövér szülõk gyermekei.

A munkacsoport vezetõje emlékeztet arra, hogy azok a felnõttek, akik már tizenévesen túlsúlyosak voltak, következõ évtizedeikben is gyakrabban bajlódnak táplálkozási és anyagcsere-betegségekkel, szívpanaszokkal, légzési zavarokkal, valamint béldaganatokkal, mint azok a kortársaik, akiknek nem volt és felnõttkorukban sincs súlytöbbletük.