2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A teljesítményhajtás árnyoldalai

A teljesítményhajtás árnyoldalai
Éhezés és sportfüggõség

Gyorsabban, magasabbra, erõsebben! Az olimpiai jelszavak árnyoldalán a sport miatt anorexiások és sportfüggõk állnak. Lesoványodva, hogy jobb eredményeket tudjanak elérni. Elkülönülve, hogy többet tudjanak edzeni.

Egyre magasabbra, egyre gyorsabban, egyre erõsebben, míg a test és a lélek végleg feladja.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Birgit Mauler, a Christoph-Dornier-Klinika pszichoterápiás vezetõje Münsterben a sportanorexia, a csúcsteljesítmények iránti éhség veszélyeire figyelmeztet: "A táplálkozási zavar és a kóros lesoványodás között a határ gyakran összemosódik." Ennek ellenére klinikailag az "anorexia athletica" nem tartozik a táplálkozászavarokhoz. Az érintettek - akik között egyre több a hobbisportoló - hisznek a képletben: "kevesebb súly egyenlõ jobb sporteredményekkel". Ez téves következtetés, hangsúlyozza Mauler.

Bár a teljesítmények sokáig jók maradnak, sõt kezdetében még javulhatnak is, az extrém edzés és a túl kevés élelem miatt gyomor-bél betegségek, erõs súlyvesztés és növekedési problémák léphetnek fel. Ezeknek az oka a klinika szerint az alacsony önértékelés, a teljesítménydrukk és a rossz ideálok.

- A fiatalság és szépség megõrzésének, látszatának rögeszmévé fajuló vágya sportfüggõséghez is vezethet - magyarázza az egyetem másik sporttudósa, Maike Tietjens, aki összehasonlítja a függõséget és következményeit a kábítószerekkel: - Ezek az emberek a sport nélkül nem tudnak élni. Emiatt elkülönítik magukat környezetüktõl.

Ez problémákhoz vezethet a családban és a munkahelyen. Elsõsorban azoknál a sportolóknál, akik a csúcsteljesítményüket sok kitartást és nagy erõfeszítést igénylõ sportágakban kívánják elérni. Edzésmunkájuk során átlagon felüli mennyiségben választja ki szervezetük a boldogság érzésért felelõs hormonokat, az endorfinokat, viszont az általuk kiváltott eufória pszichikai függõséghez vezethet.

- Ennek a következményei még nem eléggé ismertek, mivel a sportfüggõséget a tudomány csak nemrég ismerte el, ráadásul a társadalom által elfogadott sportolás és a sportfüggõség közötti határon mind többen lépnek túl. Ezt igazolja, hogy az utóbbi húsz évben egyre több az ilyen beteg, a sport- és fitneszstúdiók pedig folyvást szaporodnak. Mindenesetre immár léteznek terápiák - magyarázza egy sportpszichológus, Jürgen Beckmann, aki a müncheni mûszaki egyetem (TUM) professzora.

A sportanorexia a sportorvosok szerint betegség, ahol a testsúly szabályozása a sportolással és a sportért történik. Különösen azokban a sportágakban, amelyeknél a testsúlynak kitüntetett szerepe van, mint például az evezés vagy a síugrás. Emlékezetes vita folyt a médiában is néhány éve például az egykori síugró világsztár, a német Sven Hannawald kóros lesoványodásáról, és idõ elõtti "kiégésérõl". Az olimpiai bajnok az anorexiájáról szóló hírt ugyan elutasította, de egy "erõszakos diétát" elismert.

B.O.