2024.04.24. - György

Kutyák, akik képesek kiszagolni egyes ráktípusokat az emberi szervezetben

Kutyák, akik képesek kiszagolni egyes ráktípusokat az emberi szervezetben
Amerikai kutatók arra figyeltek fel, hogy egyes kutyák képesek kiszagolni a melanómát, illetve egyes ráktípusokat az emberi szervezetben. Ha megtaláljuk a ráktípusok jellegzetes szagmintáit, elég lesz egy érzékelõt elhúzni a szervezet felett, hogy kimutathassuk a kifejlõdõ sejttenyészeteket.

Tizenegy beteget vizsgáltak, akiknek BCC-je, úgynevezett alapsejtes bõrrákja van. A betegeknek egy hétig szagminta nélküli szappant, sampont és ruhát adtak, hogy a kísérlet során teljes egészében kikerülhessék a külsõ forrásból érkezõ szag- és illatmintákat.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ezek után szagelnyelõ rostokat tartalmazó tölcsérrel vettek mintát fél órán át a páciensek bõrérõl, akiknek bõrét egy alkoholos oldattal is megmosták, hogy a bõrfelületen ülõ vegyületeket is megvizsgálhassák. Az egészséges és rákos pácienseket összehasonlítva két olyan vegyszert találtak - az egyik magasabb, a másik alacsonyabb kocentrációban volt megtalálható a tumorok felett.

A tudósok jelenleg a bõrrák további markereit keresik. Amikor ezek meglesznek, a jelenleg fejlesztés alatt lévõ mesterséges orrokat be lehet programozni arra, hogy tumor- vagy rákjelzõ kémiai anyagokra riasszanak - ennek következtében el lehetne kerülni a biopsziákat és hosszas vizsgálatokat is.

Gallagher és Preti jelenleg olyan pácienseket keresnek, akiket melanómával diagnosztizáltak, szerintük ugyanis a mesterséges orrot alkalmazó gyorsérzékelés az életveszélyes és klinikailag nehezen diagnosztizálható betegség esetében több mint hatékonyan mûködhetne.