2024.04.19. - Emma

A kellemes hang nem feltétlen párosítható a tökéletes testhez

A kellemes hang nem feltétlen párosítható a tökéletes testhez
A csábos hangú emberek teste általában szimmetrikusabb, ha közelebbrõl is megvizsgáljuk, ami azt sejteti, hogy a hallás útján szerzett tapasztalataink befolyásolják azt, amit látunk.

"Az ember hangja jelentõs mennyiségû biológiai információt hordoz – állítja Susan Hughes a readingi Albright Fõiskola fejlõdéspszichológusa - befolyásolhatja az egyes személyek társas észlelését.” Hughes, akinek tanulmánya a Journal of Nonverbal Behavior júniusi számában jelent meg, arra figyelmeztet, hogy egy vonzó hang nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gazdája szép arcú.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szimmetrikus test általában ép, állítják a tudósok. Fejlõdéstanilag az élõvilágban fontos szerepet játszhat a párválasztás során. Idõnként azonban a születés elõtti változások megbonthatják az egyensúlyt. Például a mutató- és gyûrûsujj hosszának aránya a terhesség elsõ trimeszterében alakul ki, egy idõben a hangszálakkal és a gégével.

Ha a hang kialakulásáért felelõs hormon felel az ujjak növekedéséért is, akkor az egyén hangja és ujjhossz-aránya közt is összefüggésnek kell lennie. Hughes nem tudta bizonyítani ezt a kapcsolatot elõzõ munkáiban, valószínûleg a pubertáskori mutálás miatt. Új tanulmányában mintegy 100 embernek játszott le elõzetesen rögzített hangokat. Egymástól függetlenül értékeltette a hallottakat kilenc, a párválasztás során fontos jellemzõ szerint: megközelíthetõség, dominancia, egészség, becsületesség, intelligencia, a találka valószínûsége, érettség, csáberõ és melegség.

A tanulmány résztvevõi általában egyetértettek abban, hogy mitõl lesz vonzó egy hang. De amikor Hughes spektrogrammal elemezte a hangok osztályozását különféle akusztikus jellemzõk szerint, mint pl. hangmagasság, erõsség, remegés és vibrálás, nem talált olyan közös vonást, mely vonzóvá tette ezeket a hangokat. Ebbõl arra lehet következtetni, hogy az észlelésünk fejlettebb, mint gondolnánk.

"Egyetértünk abban, hogy milyen a vonzó hang, de számítógéppel mégsem találjuk az okát.” – nyilatkozta Hughes a LiveScience címû tudományos internetes portálnak. "Talán világosabban látunk majd ha megvizsgáljuk a hang összetevõinek kombinációit.