2024.04.18. - Andrea, Ilma

Az emberi növekedési hormon valóban javítja az atléták teljesítményét

Az emberi növekedési hormon valóban javítja az atléták teljesítményét
Ausztrál kutatók elõször találtak tudományos bizonyítékot arra, hogy a betiltott emberi növekedési hormon (HGH) valóban növeli az atléták teljesítményét. A HGH szedése mérsékelt teljesítményjavulást eredményez, ám csak a sprintelésnél. Nem növeli az erõnlétet és a kitartást, hanem inkább az izomzat robbanékonyságát - állítják a szakemberek. "Ez az elsõ bizonyíték arra, hogy a HGH javítja a teljesítményt, és joggal került a betiltott doppingszerek listájára a sportban" - hangoztatta Ken Ho kutatásvezetõ, a Sydneyben mûködõ Garvan Orvostudományi Intézet munkatársa.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A HGH használatát 2004 óta tiltja a NOB és más sportszövetségek, ám meggyõzõ tudományos bizonyíték még nem volt arra, hogy valóban teljesítménynövelõ-e. Minden korábbi tanulmányt kicsiny körben és rövid ideig végeztek.

A humán növekedési hormon egy fehérje, amelyet az agyban található agyalapi mirigy termel. Az ember egész élete alatt termelõdik. Leginkább ismert szerepe a növekedés, a csontok növekedésének elõsegítése. Gyártanak az emberi szervezet által természetes úton termelt növekedési hormonnal azonos növekedési hormont, de ezt kizárólag gyógyászati célra használják bizonyos betegségek esetében. Atléták izomnövelés, teljesítménynövelés céljából használják szívesen, különösen azért, mert más doppingszereknél nehezebben mutatható ki.

A Garvan intézet kutatói 103 önkéntest, férfi és nõ atlétát vizsgáltak két hónapon át, a tanulmány finanszírozásához a Nemzetközi Doppingellens Ügynökség (WADA) is hozzájárult.

Az egyik csoport HGH-, a másik sósvizes injekciót kapott. A férfiak egy része tesztoszteront is szedett, mivel ezt a sportban tiltott szert gyakran használják együtt a HGH-val.

Az atléták súlyt emeltek, ugráltak, szobakerékpároztak, hogy mérjék teljesítõképességüket. A HGH nem növelte sem az erejüket, sem kitartásukat. Kerékpározásnál mértek négy százaléknyi teljesítményjavulást, abban a csoportban pedig, amely tesztoszteront is használt, nyolc százalékot - közölték a kutatók.

Ebbõl arra a következtetésre jutottak a szakemberek, hogy 100 méteres futásnál 10 másodperces idõhatárral számolva 0,4 másodpercet képes lefaragni eredményébõl HGH használatával az atléta. "Ez az igen csekély idõ viszont manapság annyi, ami elválasztja egy verseny nyertesét az utolsó helyezettõl" - magyarázta Ho.

A vizsgálatban résztvevõ HGH-használók veszítettek testük zsírtömegébõl, soványabbak lettek, ez azonban vízvisszatartás és nem izomnövekedése miatt volt - írták a kutatók az Annals of International Medicine amerikai szaklapban kedden megjelent tanulmányukban.